Pod żołędzią penisa znajduje się niezwykle delikatna tkanka, która ma zadanie połączyć z napletkiem. Tkanka ta to wędzidełko.

Już w okresie niemowlęctwa u chłopców następuje oddzielenie napletka od żołędzi. Ale może się tak zdarzyć, że proces ten przeciągnie się znacznie dłużej. Czasem trwa on tak długo, że do oddzielenia w ogóle nie dochodzi. W intymnej sytuacji może więc dojść do naderwania, a nawet do całkowitego zerwania wędzidełka. Życie intymne może zostać zrujnowane.

Naderwanie wędzidełka jest bowiem bardzo bolesne, może nawet pojawić się krwawienie. Na pewien czas pary muszą się więc powstrzymać od współżycia. Na jak długi okres, zależy od tego, jak szybko rana będzie się goić. W miejscu, w którym doszło do naderwania wędzidełka pojawi się blizna. Naderwanie wędzidełka może się powtórzyć. Aby więc nie doszło do jego całkowitego zerwania konieczny jest zabieg. Najczęstszą przyczyną naderwania lub nawet zerwania wędzidełka jest za krótkie lub za wąskie wędzidełko. Kiedy jest ono zbyt krótkie możliwe jest jego wydłużenie.

Wędzidełko przedłuża się w czasie zabiegu operacyjnego. Operacja wydłużanie wędzidełka, jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest ono jednak stosunkowo niewielkie.